Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
Αν όμως δεν έχουν περατωθεί ο φέροντας οργανισμό-όψεις-στέγη τότε;

Για αναθεώρηση θα χρησιμοποιηθούν οι τότε διατάξεις του ΓΟΚ, συνεπώς του ΓΟΚ 1985 και όχι του ΝΟΚ που χρησιμοποιούνται για νέες άδειες.
Χάρη νομίζω ότι αυτό που έγραψες χρειάζεται αναθεώρηση. Πως είναι δυνατόν αν δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός να χρησιμοποιούνται οι διατάξεις ΓΟΚ. Νομίζω ότι θα χρησιμοποιηθούν οι τωρινές ισχύουσες διατάξεις.

Στο δικό μου θέμα όμως, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός και οι τοιχοποιίες των όψεων. Στέγη δεν έχει. Είναι στα πλαίσια της αναθεώρησης επ' αόριστον §4γ του άρθρου 6 του Ν.4030/11, ή εντάσσεται στην §4β του άρθρου 6 για 4 χρόνια? Και πως αποδεικνύεται ότι έγινε στα χρόνια ισχύος της άδειας? Μόνο από το ΙΚΑ?
Επίσης η τροποποίηση των ανοιγμάτων των όψεων λόγω διαφορετικής διαρρύθμισης σημαίνει ότι δεν ισχύει η αποπεράτωση των όψεων το χρόνο ισχύος της άδειας?
Τέλος αν θέλω να κάνω μελέτη ενεργειακής απόδοσης ΚΕΝΑΚ για το διαμέρισμα μπορώ?
Ο τίτλος κατ' εμέ θα πρέπει να έχει τίτλο: Αναθεώρηση για παράταση ισχύος (επ' αόριστον ή 4 χρόνια αναλόγως), τροποποίηση αρχιτεκτονικής μελέτης χωρίς μεταβολή του περιγράμματος, εκπόνηση μελέτης ΚΕΝΑΚ (περικλείω έτσι και τις μελέτες θέρμανσης-ψύξης που θα γίνουν), αλλαγή επιβλέποντος και αλλαγή ονομασίας (για το λόγο ότι ο αγοραστής του δ/τος είναι διαφορετικός από αυτόν στην αρχική άδεια).
Τι γνώμη έχεις?